Mydła naturalne – jaki rodzaj wybrać?

Sklepowe półki aż uginają się od szerokiej gamy produktów eko i bio, wśród których znajdziemy także mydła naturalne. Dlatego stare i sprawdzone receptury produkcji mydła są dziś w cenie. Jaki rodzaj będzie najlepszym wyborem dla naszej skóry?

Mydło siarkowe

Ten rodzaj mydła wzięło swoją nazwę od związków czystej siarki, których zawiera ok. 5 %. Zawdzięcza im swoje właściwości wysuszające oraz doprowadza do ograniczenia wydzielania sebum. Aby złagodzić ingerencyjne działanie siarki, mydła siarkowe wzbogacone są o substancje nawilżające, np. oliwę z oliwek lub witaminy z grup B, C i E. Wspaniale oczyszcza skórę, jednak nie należy go nadużywać. Podczas codziennego stosowania mydło może zbytnio wysuszyć skórę, która zacznie pękać i boleć. Mydło siarkowe znajduje swoje zastosowanie jako dodatek do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, a także jako szampon w kostce dla włosów przetłuszczających się.

Szare mydło

Szarym mydłem potocznie nazywamy  mydło potasowe, czyli mieszaninę soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, itd. Nie zawiera sztucznych barwników, ani drażniących substancji zapachowych. Szare mydło zaleca się osobom cierpiącym na alergie skórne, ponieważ nie wywołuje żadnych reakcji uczuleniowych nawet podczas częstego stosowania. Szare mydło świetnie oczyszcza skórę, działa antybakteryjnie i zalecane jest w pielęgnacji skóry trądzikowej.

Mydło borowinowe

Produkcja mydła borowinowego opiera się na olejach roślinnych z dodatkiem borowiny. Mydło to nadaje skórze lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu pomaga w odzyskaniu naturalnego pH. Borowina oczyszcza skórę, a fitohormony (hormony roślinne) pobudzają metabolizm i procesy energetyczne komórek, co stymuluje produkcję kolagenu. Producenci gwarantują zauważalną poprawę elastyczności skóry podczas dłuższego stosowania. Jeżeli borykasz się z suchą i pękającą skórą, borowina z pewnością ci pomoże w jej pielęgnacji. Do tego rodzaju mydeł dodaje się najczęściej glicerynę i naturalne oleje, np. olej kokosowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *